آرامگاه میرزا کوچک خان کجاست

اتوبوس دربستی بهترین مجری سفرهای شما برای سفرهای تور و گروهی شما است . جهت رزرو اتوبوس دربستی با ما تماس بگیرید 09115925526 – 09112940764

آرامگاه یا مقبره میرزا کوچک خان جنگلی یکی از مکان های تاریخ معاصر و جاهای دیدنی شهر رشت است. رشت یکی از بهترین شهرهای استان گیلان برای جذب توریست است. در طول سال رشت مقصد مسافران بیشماری است که معمولا به گشت و گذار در میدان شهرداری و بازار بزرگ می پردازند.  از این رو بازدید از آرامگاه خالی از لطف نیست. اهمیت آرامگاه وی از آن روست که میرزا کوچک خان جنگی یک از مبارزان ملی گرای نهضت مشروطه بود که جنبش جنگل را رهبری می کرد و به سردار جنگل مشهور شد. هنوز هم با گذشت یک قرن از درگذشت میرزا، مردم ایران به کوچک جنگی ارادت دارند.

 آرامگاه میرزا کوچک خان کجاست

آرامگاه میرزا کوچک خان کجاست

آرامگاه میرزا کوچک خان کجاست؟

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب قرار دارد. این آرامگاه در میان قبرستان اصلی سلیمان داراب یا همان قبرستان اصلی رشت واقع شده است.

آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان: استان گیلان، شهرستان رشت، محله سلیمان داراب، خیابان استاد سرا، کوچه شهید هاشم ستوده، قبرستان سلیمان داراب

میرزا کوچک خان کیست؟

میرزا یونس استاد سرایی ملقب به میرزا کوچک خان جنگلی، یکی از مبارزان ملی گرای نهضت مشروطه است که جنبش جنگل را به راه انداخت و به سردار جنگل معروف گردید. میرزا کوچک خان در سال ۱۲۷۵ شمسی در محله استاد سرای رشت به دنیا آمد. علت کنیه میرزا کوچک خان به این دلیل است که پدرش به میرزای بزرگ شهرت داشت و او را میرزای کوچک خطاب می کردند و به این نام مشهور گردید. وی با کمک آزادی خواهان ملی گرای نهضت مشروطه رشت جنبش جنگل را برپا کرد. اما پس از چندی با خیانت برخی از یارانش مواجه شد که باعث نابودی جنبش جنگل گردید.

میرزا کوچک خان فدایی جنگل

میرزا کوچک خان پس از خیانت برخی از یارانش، به سمت خلخال حرکت کرد تا بتواند قوای جدیدی را فرام سازد اما در برف و بوران خلخال گیر کرد و جان خود را از دست داد. با درگذشت میرزا کوچک خان نهضت جنگل در پاییز ۱۳۰۰ شمسی به پایان رسید. پس از مدتی جسد یخ زده میرزا کوچک خان توسط آقا سید نصرالله گیلوانی پیدا و به رشت منتقل گشت.

اما سر میرزا کوچک خان توسط رضا اسکستانی مزدور شوروی از جسد وی جدا شد و به تهران منتقل گردید و در قبرستان حسن آباد تهران به صورت ناشناس دفن و پس از چندی توسط یاران وفادار میرزا، شناسایی و به رشت انتقال یافت.  در سال ۱۳۴۸ شمسی بر سر مزار او مقبره ای ساخته شد.

معماری آرامگاه میرزا کوچک خان

طرح کنونی آرامگاه میرزا کوچک خان بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۰ شمسی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تنظیم و اجرا شد. این طرح برگرفته از معمار اسلامی گیلانی است. آرامگاه میرزا کوچک خان یکی از جاهای دیدنی شهر رشت محسوب می شود. معماری این آرامگاه به صورت یک هشت ضلعی است که مساحت ۴۰ متر مربع را در بر می گیرد.

بنای آرامگاه میرزا کوچک خان از آجر، کاشی، سفال و چوب ساخته شده است که حس بومی بودن و تناسب معماری با شرایط جوی آب وهوا را در بر می گیرد. دور تا دور آرامگاه میرزا کوچک خان ۸ ستون با سرستون های چوبی و ستنی قرار دارد که بسیار مقاوم هستند. همچنین وجود درختان کهنسال در در اطراف آرامگاه سبب شده است تا یادآور جنگل و میرزا کوچک خان باشد.

آرامگاه میرزا کوچک خان کجاست
دریاچه سقالکسار کجاست
مسجد نصیرالملک کجاست
مسجد نصیرالملک کجاست

Call Now Button